RSS
 

Spektakl dla niewidomych w Moskwie

23 wrz

Coraz więcej instytucji kultury otwiera się na potrzeby osób niepełnosprawnych. Również władze Moskwy nie pozostają obojętne na potrzeby mieszkańców. Choć może się to wydawać trudne do wyobrażenia, to w jednym z teatrów wystawiono spektakl przeznaczony specjalnie dla osób niewidomych.

Teatr

Teatr

Jedyny taki w kraju

Dla realizacji tego rodzaju przedstawienia niezbędna jest specjalnie wykwalifikowana kadra. Najważniejszymi dla sukcesu całości przedsięwzięcia jest praca tyflokomentatora. Dzięki odpowiednim komentarzom pozwala on wczuć się widzom w atmosferę panującą w wybranej sztuce.

Pierwszy pokaz

Moskiewski Teatr Gubernski zorganizował dopiero pierwsze tego rodzaju pokaz. Sztuką prezentowaną w tak nowatorski sposób był „Puszkin”. Premierowymi widzami byli dziennikarze oraz przedstawiciele Ministerstwa Kultury. Musieli jednak wcześniej założyć specjalne okulary, aby móc lepiej zrozumieć perspektywę osoby niewidomej. Recenzje były bardzo pochlebne.

Perspektywy

Sama idea rozszerzania oferty przedstawień o osoby niepełnosprawne jest godna najwyższej pochwały. A Wy słyszeliście o podobnych akcjach dziejących się w Rosji?

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Aktualne wydarzenia

 

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS